Kaip susigrąžinti laiką, atimtą mobilaus telefono?

Mobilieji telefonai, sparčiai pakilę į išmaniųjų įrenginių lygį, sulaukia labai daug mūsų dėmesio. Anksčiau buvusi tik skambučių ir žinučių priemonė dabar išmanusis telefonas atlieka žymiai daugiau funkcijų ir užima vis didesnę mūsų gyvenimo dalį.

Mes juos nešiojamės su savimi ir iškart grįžtame namo, jeigu jį pamirštame. Dedamės juos ant pietų stalo, nors tuo metu bendraujame su šalia sėdinčiais žmonėmis. Traukiame juos iš kišenių ir rankinių, kai tenka laukti vėluojančio draugo ar vizito pas gydytoją. Neįsivaizduojame, ką darytume be jų savo kasdienybėje.

Šie epizodai reguliariai kartojasi dienos eigoje ir jau yra tapę tokiu natūraliu mūsų elgsenos modeliu, jog jo paprasčiausiai nepastebime.

Nepaisant to, jog mobilusis telefonas yra puikiausias techninės pažangos įrodymas, juo naudotis protingai yra tiesiog būtina. Kaip ir laikas paroje, taip ir mūsų dėmesys yra ribotas, todėl metas pažvelgti, kaip galime susigrąžinti kontrolę į savo rankas:

  • Neatsiliepkite telefonu, kai esi užsiėmęs, arba įjunk “lėktuvo režimą” (“plane mode”). Šis režimas apsaugos Tave nuo nenumatytų skambučių ar žinučių socialiniuose tinkluose, kurie labai greitai gali išblaškyti nuo svarbios užduoties. O grįžti prie susikaupimo gali užtrukti nuo 5 iki net 30 minučių, todėl bet koks išblaškymas iš tiesų kainuoja daug daugiau mūsų dėmesio, negu atrodo iš pirmo žvilgsnio;

  • Kai reikia susikaupti ilgesniam laikui, tiesiog išjunk telefoną, kad nekiltų pagunda jį įsijungti. Šis patarimas gelbsti, kai turi ypatingai užimtą dieną ir reikia ne vienos, bet žymiai daugiau valandų svarbiems darbams atlikti. Tiesiog išjungęs telefoną Tu žinosi, kad jį įsijungti reikės dar papildomo laiko, todėl būsi labiau linkęs tęsti darbus;

  • Neatsiliepk į skambučius iš nežinomų numerių, jeigu skambinama tik kartą. Jeigu skambinama kelis kartus, galbūt atsiliepti yra verta, tačiau neretai mus bando pasiekti viešosios nuomonės tyrėjai, mobilaus ryšio ar interneto tiekėjai bei kiti įvairaus plauko pardavėjai, kurie labai sparčiai suvalgo ne tik kelias minutes pokalbio metu bet dar dešimt minučių, kai stengiamės grįžti prie veiklos, nors galvoje vis dar sukasi mintys apie tą naująjį interneto pasiūlymą, kuris padės sutaupyti net du eurus per mėnesį;

  • Ugdykis sąmoningumą, verta stebėti, kas sąlygoja mobilaus telefono naudojimą ne tuose vietose, kur pageidautum. Ar mažai pažįstamų žmonių rate skubi išsitraukti telefoną, kad nesijaustum nejaukiai? Ar vakarieniaudamas su mylimu žmogumi net nejučia pasitikrini socialinių tinklų naujienas? Ar pirmas dalykas atsibudus ir paskutinis, einant miegoti yra spoksojimas į tą šviečiantį keletos colių ekraną?

Tai keletas trumpų patarimų, kurie padės vis geriau suprasti save ir savo santykį su šią technologija.

Verta nepamiršti, kad mobilusis telefonas, būdamas priemone, skirta palengvinti mūsų gyvenimus, netaptų dėmesio vagimi, kuris duoda neracionalų kiekį žalos, o ne tik naudos.